מבוא לשוקי המט”ח

המונח “שוק פורקס” נמצא בשימוש תכוף מאוד בתקשורת כמו גם בחיי היום יום. זה מעלה תמונה של בניין היסטורי ענק אי שם בקנרי וורף או בוול סטריט. עם זאת, לא כך עובד שוק המט”ח. שוק זה הוא ייחודי מהרבה בחינות וכדי להבין אותו צריך קודם כל להבין את המאפיינים הייחודיים שלו. המאפיינים הייחודיים של שוק המט”ח אצל חברת אלי רייפמן הם כדלקמן:

אין קיום פיזי

לשוקי המניות ושוקי האג”ח בעולם יש קיום פיזי. אם תרצו לבקר בבורסה של ניו יורק או בבורסת לונדון, יהיה בניין היסטורי שבסופו של דבר תבקרו בו. עם זאת, זה לא המקרה עם שוקי פורקס. לשוקי פורקס אין שום קיום פיזי. משמעות הדבר היא שאין בניין בשום מקום בעולם בו נמצאים סוחרי מט”ח וקבעו את המקום להיות שוק המט”ח.

במקום זאת, שוק המט”ח מורכב מחלפני כספים בכל רחבי העולם. השוק מקושר באמצעות מידע. קודם לכן, המידע הועבר באופן ידני, כעת המידע מועבר באמצעים אלקטרוניים. לכן, סוחר המטבעות בשכונה שלך כמו גם במקום רחוק כמו מקסיקו סיטי, כולם מהווים את שוק המט”ח. שוק המט”ח מהווה אפוא רשת מקושרת של קונים ומוכרים.

השוק הגדול בעולם

שוק המט”ח הוא ללא ספק השוק הגדול בעולם. נפח העסקאות היומי בשוק המט”ח הוא למעלה מ-4 טריליון דולר. הסכום העצום הזה של כסף לא מחליף ידיים גם אם ניקח בחשבון את היבוא והיצוא של העולם כולו במשך שנה שלמה!

נפח המסחר בשווקי המט”ח מתגמד בשיעור עצום מנפח המסחר בכל שוקי המניות בעולם. כמו כן, נפח המסחר גדול יותר מכמה משווקי האג”ח הוותיקים והמתקדמים בעולם. שוק המט”ח הוא גם השוק הפיננסי הוותיק ביותר בעולם, מה שעוזר להפוך אותו לגדול ביותר!

שוק 24 על 7

שוק המט”ח הוא שוק 24 על 7 היחיד בעולם. המשמעות היא שהשוק פועל כל הזמן. ניתן להבדיל זאת עם שוקי המניות והאג”ח הפועלים רק לכמה שעות בכל יום חול. במקרה שאתה רוצה לקנות או למכור פורקס תמיד יש מישהו איפשהו על פני כדור הארץ שמוכן למכור אותו. אם אתה מנסה למכור באמצע הלילה בארצות הברית, אולי קונה בסין מוכן לקנות! אם אתה מנסה למכור את המטבע שלך ביום ראשון, קונים במזרח התיכון עושים עסקאות מכיוון שהם עובדים בימי ראשון ויש להם חופשות בשבוע ביום שישי! לכן הנוחות והגמישות שמספקים שוקי המט”ח הם ללא תחרות.

נְזִילוּת

העובדה ששוקי המט”ח פתוחים 24 על 7 ובעלי נפח המסחר הגדול ביותר בעולם כולו הופכת אותו לשוק הפיננסי הנזיל ביותר. כל מי שרוצה לקנות או למכור את אחזקות המטבע שלו יכול לעשות זאת תוך שניות בלחיצת עכבר ובמינימום אובדן ערך. מחירי המט”ח מצוטטים בקלות על בסיס זמן אמת על ידי אנשים וארגונים שונים בעולם. כמו כן, מכיוון שיש כל כך הרבה מתווכים ברחבי העולם שעוסקים בשווקי מטבעות אלו, עלויות העסקאות עבור עסקאות כאלה נמוכות מאוד. עסקאות אלו מבוצעות בקנה מידה עולמי ואינן מוגבלות בגיאוגרפיה כלשהי. ככזה, יש מיסוי מינימלי על עסקאות אלה!

שְׁקִיפוּת

שוקי פורקס מספקים אמת מידה לשקיפות ששווקים פיננסיים אחרים יכולים לעקוב אחריו. העסקאות המתרחשות בשווקים אלה מפוזרות בכל רחבי העולם ומתבצעות באזורי זמן שונים. עם זאת, מערכות המידע מפותחות כל כך עד שכל המידע זמין באופן מיידי בלחיצת כפתור, בכל שעה ביום! הנתונים נאספים ומוצגים למשקיע כדי לאפשר לו לקבל החלטות מושכלות. כמו כן, מכיוון שכל כך הרבה אנשים וארגונים פועלים בשוק המט”ח, משחק פסול הוא כמעט בלתי אפשרי. ישנם ארגונים ממשלתיים כמו בנקים מרכזיים של מדינות שונות הפועלים בשוק הזה ומכאן שאפשר להיות בטוחים שהשוק הזה עובד ביעילות.

אפשרויות מסחר

שוק המט”ח מספק מגוון רחב של אפשרויות בכל הנוגע למסחר. יש צדדים ארוכים וקצרים של כל חוזה שתמיד זמינים. לאחר מכן ישנם חוזים בגדלים שונים ובמטבעות שונים. כמו כן, שוק המט”ח מספק למשקיע בחירה לגבי דרגות מינוף שונות. כמות המינוף שמספק שוק המט”ח היא פשוט מדהימה. עם זאת, רצוי שהסוחרים ינהגו בזהירות בזמן השימוש בו.

לשוק המט”ח יש אפוא הרבה מאפיינים ייחודיים. מאפיינים אלו חשובים כדי לקבל רושם ראשוני מהשוק העצום הזה. ככל שנתקדם בהמשך מודול זה, נבין שלכל אחד מהמאפיינים הללו יש השלכות מרחיקות לכת על הדרך שבה עסקאות מתרחשות בפועל והאם הן רווחיות או לא! כך מספר אלי רייפמן