הדברים שאתם צריכים לדעת על ניהול תיק השקעות

שוק ההון הוא כלי אדיר שנמצא ברשותינו על מנת שנוכל לאפשר לכסף שלנו לעבוד במקומנו.

מדובר על מכשיר בעל פוטנציאל גדול מאוד, כזה שנותן לכסף שלנו פשוט לעבוד במקומינו תוך שאנחנו נשארים בראש שקט לאורך כל הדרך, כל הזמן.

ניהול תיק השקעות זו פעולה אותה רבים מעדיפים לעשות בעצמם, היום ישנן אפליקציות המאפשרות גם לאלו שלא מבינים בתחום כלל ללכת ולשחק במגרש של הגדולים כמו כל משקיע. אבל, מה שאלו היוצאים להשקיע לבדם לא תמיד יודעים הוא, שמדובר למעשה ממש במקצוע לכל דבר ועניין.

ניהול תיק השקעות זו עבודה הדורשת לא רק ידע והבנה של כלי המשחק המכתיבים את השוק. אנחנו מדברים בדרך כלל על עבודה הכוללת בין היתר הבנה של נפש האדם. היכולת להתמודד עם סיכונים ולהכיל אותם, לא לפעול באופן פזיז ולנהוג בתבונה, היא לא יכולת השמורה לכל אחד.

זו הסיבה בגינה גם אנשים ממוכשרים, חכמים, כאלו היודעים דבר אחד או שניים, מעדיפים כי יהיו אחרים שיעשו את העבודה עבורם. ניהול תיק השקעות זו פעולה שיכולה להפוך אתכם עשירים גדולים או עניים מרודים ביום אחד. את הדרך עליכם לעבור בתבונה, מתוך ראיה לטווח רחוק, כאשר אתם מקיפים את עצמכם באנשי מקצוע היודעים את עבודתם.

מה האפשרויות העומדות לפנינו בתהליך של ניהול תיק השקעות

אנחנו אמנם מסבירים כעת את העיקרון בגדול. כמובן שישנם פרטים רבים אליהם יש להתייחס בתבונה בהמשך הדרך. חשוב לשים לב כי כאשר אנחנו מדברים על ניהול תיק השקעות אנחנו למעשה מדברים על שני סוגים של אפיקי השקעה:

  1. אפיקי השקעה בעלי סיכון גבוה: אפיקי השקעה בעלי סיכון גבוה הם כל מה שיכול להתברר בתור המצאה חדשנית שהמניה שלה מזנקת בבת אחת ויכולה להפוך את המשקיעים בה לעשירים מאוד ביום אחד. כך למשל קרה עם הביטקוין או עם המניה של טסלה. חשוב לשים לב כי באותה מידה המניות הללו יכולות לקרוס. דוגמא נהדרת לזה היא במקרה של We Work חברה שהמניה שלה טיפסה במהירות וצנחה לפתע עד להתרסקות מוחלטת. הסיבות לתנודות החדות הן לא אותו דבר בכל מקרה. אבל אין ספק כי מדובר על אפיקי השקעה שלא מתאימים לכל אחד.
  2. אפיקי השקעה בעלי סיכון נמוך: מטבע הדברים, כאשר מדובר על אפיקי השקעה בסיכון נמוך, גודל הרווח הופך בהכרח קטן יותר בהתאמה. אבל מדובר בדרך כלל על אפיקים שלאורך זמן עתידים להוכיח את עצמם. אפיקי השקעה בסיכון נמוך יכולים להיות השקעה בנאסדק, באג"ח ועוד אפיקים בהם הפיזור של הכסף הוא בין מדינות, שהן כמובן מוסד פיננסי שבדרך כלל לא מתפרק בקלות, כמו גם במקרה של מדד הנאסדק המפזר את הכסף בין החברות הגדולות בארצות הברית, סין, ישראל וכן הלאה, כלומר, בין מוסדות פיננסיים שונים, גדולים יחסית, שהמניה שלהם יקרה אמנם אבל היא לא עתידה לצנוח במהירות בתקופה הקרובה.

איך בוחרים את המסלול הנכון

מידת הסיכון שתיק ההשקעות לוקח תלוי בראש ובראשונה באופי של הלקוח כמו גם בצרכים שלו. אם אנחנו מדברים על השקעה לטווח ארוך, בדרך כלל לא תהיה בעיה לקחת סיכונים שניתן יהיה לתקן אותם בהמשך. זאת בניגוד למקרים אחרים בהם, כאשר צריכים את הכסף בטווח המיידי, כלומר בשנים הקרובות, עדיף יהיה לקחת מסלולים בעלי סיכונים נמוכים שלא יובילו להפסד של הכסף לחלוטין.

אנחנו ב- ריצרד טוויל נשמח לעמוד לשרותכם.