מה הוביל את מלאי השבבים לשיא של כל הזמנים?

תעשיית השבבים תפקדה היטב בשנים האחרונות ועברה את ביצועי המדדים המובילים בארה"ב, כמו הנאסד"ק ו- S & P500. אילו השפעות היה למשבר הקורונה על הענף ומה צפוי בהמשך?

כיצד אוכל לסכם את השנה האחרונה למניות ענף השבבים? איזו השפעה היה למשבר הקורונה עליהם, אם בכלל?

שלום זוהר, חברות השבבים, או מוליכים למחצה, הראו עליות מחירים ראויות בשנה האחרונה, בחסות המגמות העיקריות שמגדילות את הביקוש לשבבים, כמו מחשוב ענן ובינה מלאכותית. במקביל, הערכות החברות בענף לגבי כניסה והטמעה של טכנולוגיות מתקדמות כמו דור 5, כלי רכב חשמליים ואוטונומיים וכמובן תחום ה- IoT או האינטרנט של הדברים, תומכות בביצועים שלהן. מרבית החברות בתעשייה נהנות מביקוש הולך וגובר למעבדים, חוות שרתים וזיכרונות, ולאור חלקן נגעו בשיאים חדשים במהלך השנה האחרונה. ניתן לייחס את הביצועים הטובים גם למעבר לעבודה מרחוק בעקבות משבר קורונה, שיצר עלייה בביקוש לחוות שרתים, וכן הערכות כי אין פגיעה במגמות העיקריות שעליהן נשענת פעילות החברות בענף.

אורן, לשוק השבבים היו גם שנים פחות טובות. אתה יכול לספר לי על זה?

בהחלט. תעשיית השבבים מאופיינת במחזוריות, ואילו בסוף 2018 נקלעה למשבר שכלל ירידה במכירות, בין היתר בגלל מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, החמרת הרגולציה והעלייה במלאי. בפועל ראינו התאוששות מהירה יחסית בתחילת משבר קורונה הם לא יצאו לפועל וניתן לומר שהתעשייה נהנית מהשלכות המשבר.

אם מסתכלים על הביצועים של תעשיית השבבים ביחס לזה של המדדים המובילים בארה"ב, אפשר לראות תשואה עודפת של חברות השבבים. לדוגמא, החל מאמצע דצמבר מדד SOX של חברות השבבים עלה ב- 116% בשלוש השנים האחרונות, בעוד שמדד נאסד"ק השיג תשואה של כ- 91% ומדד s & p500 הוסיף כ- 37% בלבד. לערכו באותה תקופת זמן.

ולסיום, אורן, מהם התהליכים העיקריים המאפיינים את שוק השבבים כיום, וצפויים להמשיך גם בהמשך?

חשוב לומר שמורכבות ייצור השבבים עולה עם הזמן, וככל שהמורכבות גוברת והכדאיות הכלכלית פוחתת – פחות חברות נשארות במשחק. כתוצאה מכך שוק השבבים עבר בשנים האחרונות תהליך של מיזוגים עצומים, שמטבעם מועילים לחברות הגדולות והמובילות בענף.

דרך נוספת להסתכל על שוק השבבים היא להסתכל על החברות המייצרות את הציוד או המכונות בהן חברות השבבים משתמשות. זהו שוק עם מספר מצומצם מאוד של יצרנים בכל נקודה בשרשרת הייצור. מדובר בחברות שיש להן שנים רווחיות מאוד, ושנים שאינן רווחיות או רווחיות נמוכה. למרות העלייה הגבוהה יחסית במחירי השבבים והמכפילים, נראה כי הביקוש הגובר והציפייה להמשך מגמות עיקריות המניעות את הפעילות בענף ימשיכו לתמוך בענף גם בעתיד.