הבורסה לניירות ערך בתל אביב מציינת את שיא 2020 בהנפקות חדשות: איך זה בדיוק קורה במשבר עולמי?

שנת 2020, שכמובן תיזכר כשנת הקורונה, תיזכר למרבה ההפתעה גם כשנה מצליחה בבורסה בתל אביב, בין היתר לאור מספר החברות החדשות שהונפקו בשנה האחרונה. . והמתחם הזה?

לפני שנצלול להסברים, בואו נעשה קצת סדר במספרים.

שלום זוהר, במהלך 2020 הונפקו בבורסה בתל אביב כ- 30 חברות חדשות, שיא מאז 2007, עם נוכחות משמעותית של חברות מתחומים כמו אנרגיה מתחדשת וטכנולוגיה, לצד תעשיות מסורתיות כמו קמעונאות ותעשייה. שקל, ובחלק גדול מההנפקות המשקיעים השיגו רווח ואפילו משמעותי

תומר, מהם הגורמים העיקריים שהובילו לשיטפון הנושאים, בשנה מורכבת כמו 2020?

למרות ש 2020 הייתה שנה של משבר עולמי, בבורסות זו הייתה בעיקר שנה המאופיינת בתנודתיות חריפה. המדדים המובילים בארה”ב, אשר צנחו קרוב ל -30% משיאם בפברואר לשפל באמצע מרץ, טיפסו לאחור ואף קבעו שיאים חדשים במהלך השנה.

המומנטום החיובי שנוצר הביא לכך שכסף רב בחינם מצא את דרכו לאפיקי השקעה אטרקטיביים, כולל מגמת ההנפקות החדשות בתל אביב, כאשר גם מספר לא מבוטל מאותן הנפקות הצליח. חברות חדשות מאוד לבורסה בתל אביב בשנה האחרונה. חשוב לומר כי הגידול המשמעותי במספר ההנפקות נובע גם משינויים רגולטוריים שהובילה הבורסה בשנים האחרונות במטרה למשוך חברות להנפקות בישראל, כמו ביטול חובת הדיווח הרבעונית לתאגידים קטנים או אפשרות הדיווח באנגלית.

ולבסוף, על פניו, הסיפור הזה נשמע חיובי עבור שוק המניות, וגם עבור חברות ומשקיעים. מה בכל זאת הסיכון הכרוך בהשקעה בחברות חדשות?

התשובה לכך מורכבת, ואולי הגיע הזמן להציג את שלטי האזהרה. ראשית כל, כדאי לזכור שחלק מהחברות שהנפיקו השנה בתל אביב הן חברות מתחילות, שניתן לממש את הפוטנציאל שלהן או לא. התנהלו בזהירות ובדקו לעומק כל השקעה תוך הבנת הסיכונים הגלומים בה.